2 yaşından minik çocuklar için dijital tehlike

2 yaşından minik çocuklar için dijital tehlike

Dijital ekranın hızını algılamakta güçlük çekiyorlar

En geç 3 yaşına dek tavır gelişimini tamamlaması gereken çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarının en önemli sebepleri arasında, çocuklara yemek yemek yedirmek, yatıştırmak için dijital ekranlara maruz bırakılması geliyor.  

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz,  2 yaşına kadar dijital ekranlara uzun süre maruz kalan çocukların, ciddi iletişim ve dil problemleri, sosyalleşme, öğrenme ve analiz yeteneklerinde sorunlar yaşadığını söylüyor.

Doç. Dr. Adnan Ayvaz, çocukların dijital ekranlardaki süratli akışa yetişemediklerini belirterek, “Televizyon tablet, telefon gibi elektronik cihazların ekranlarındaki seri akıntı, bu dönemdeki çocukların sezgi ve tahlil edebilme kapasitesinin fazla üzerinde. Çocuklar gördüklerini algılamaya çalışırken fazla pozitif mücadele sarf eder ve bu şart geri kalan dünyaya algılarını ve duygularını kapatmasına neden olur.”

“En Büyük Hatalı, Ailelerin Zeki Telefonlarını Çocuklarını Yatıştırmak İçin Kullanmaları”

Doç. Dr. Adnan Ayvaz, çocuklarının dijital ekranlar karşı sabitlendiğini gören ailelerin, çocuklarını yatıştırmak ve yemek yedirmek için bu programları sağlıksız bir seçim yaparak kullandığını, ama bu durumun ciddi sosyal afiyet problemlerine yol açtığını belirtiyor. Doç. Dr. Adnan Ayvaz bu durumu şöyle açıklıyor: “Çocukların ekrana baktığı sürede yaşadığı fazla odaklanma hali, beyni yoruyor ve beynin dinç gelişimini kısıtlayabiliyor. TV karşı pozitif vakit geçiren çocuklar uygunsuz fazla uyaran almakla birlikte ebeveynlerinden ve çevresindeki sağlıklı sosyal ortamlardan alması gereken birebir iletişimin sağladığı dinç uyaranlardan da mahrum kalıyor.”

“Çocuklar 2 Yaşında Konuşmuyorsa Mutlaka Uzmana Danışmak Gerekiyor”

Hitabe problemini tek başına yok daha fazla iletişim sorunları içinde koyulmak gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Adnan Ayvaz, irtibat sorunları içinde; anlatım bozukluğu (sözel anlatım bozukluğu, dil sezgi bozukluğu), konuşma bozukluğu, fonasyon (ses çıkarma kabiliyeti bozuklukları), kekemelik problemlerinin yer alabileceğini söylüyor.

Doç. Dr. Adnan Ayvaz ’a tarafından bir çocuğun 18. ayda hiç kelimesi yahut 2 yaşında iki kelimeli bir cümle kuramıyorsa, üç yaşında sıradan bir cümle kuramıyor ya da hiç konuşmuyorsa, anlaşılmaz konuşuyorsa mutlaka dil problemi ve söylev gecikmesi açısından incelenmesi gerekiyor.

Söylev bozukluğu nedenleri

Çocuklarda hitabe problemlerinin nedenlerinin arasında yalnızca dijital ekranlara maruz kalmak yok, psikolojik nedenler de yatıyor olabilir. Doç. Dr. Adnan Ayvaz söylev bozukluğuna niçin olabilecek öteki durumları ise şöyle açıklıyor: “Çocukların istismar edildiği ve psikolojik travmaya uğradığı savaş, terör, ebeveyn kaybı-eksikliği, zorlama görme gibi durumlarda vücudunda bir problem olmasa da söylev gecikmesi ve bozukluğu görülebilir.”

Tavır bozukluğunun muhtemel diğer nedenleri arasında, beyin anomalilikleri,  nörolojik gelişim sorunları, kalıtımsal nedenler, çevresel faktörler, dil faktörleri, işitsel süreçler de gösterilebilir.

“Çocuğunuzla Süre Geçirin”

Doç. Dr. Adnan Ayvaz, söylev gecikmesi olan çocuklar için herhangi bir sıhhat sorunu tespit edilmemişse ilk olarak TV, tablet, bilgisayar, telefon gibi elektronik cihazlardan uzaktan durulması gerektiğini söylüyor. aynı zamanda ebeveynlerin çocukla birlikte onun Oyununa katılarak oyun oynaması, fırsat buldukça bir kişi olarak çocukla sohbet etmesi, öğretilmek istenen kelimelerin ve davranışların oyunla, yumuşak bir şekilde, sık tekrarlayarak, sabırla ve bir işlem dâhilinde üzerinde durulmasını öneriyor.

Çocukların çocuk yuvası gibi başka çocuklarla irtibat kurabileceği, paylaşımlarda bulunabileceği ortamları da dil ve sosyal gelişim açısından faydalı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Adnan Ayvaz, bundan sonraki aşamada çocukların bazıları için profesyonel destek, psikiyatrik inceleme, dil terapisi ve özel eğitim gerekebileceğini belirtiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?