Aralık ayında ne yenir?

Aralık ayında ne yenir?

Aralık ayı boyunca bahsedeceğimiz yiyecekleri sofralarınızdan yetkisiz etmeyerek soğuk algınlığı başta olmak üzere böylece çok hastalığa aleyhinde korunabilirsiniz. Daha dinç beslenmeniz için tüketmeniz gereken yiyecekleri açıklıyoruz.

Aralık ayında hangi sebzeler yenir? 

Yemeklerin olmazsa olmazı sebzeler ile çoğu öbür tarif edinmek muhtemel. Sağlığımız için sebzeleri mevsiminde tüketmemiz gerekiyor. Aralık ayında tüketmemiz gereken sebzelerin çoğu yeşil yapraklılardan oluşuyor. 

Bu sebzeler: Ispanak, pırasa, kereviz, kara lahana, beyaz lahana, frenk lahanası, karnabahar, pazı, brokoli, kırmızı turp, beyaz turp, siyah turp, Japon turp, havuç, pancar, şalgam, bal kabağı, yer elması, tere, roka, marul, maydanoz, nane, roka, soğan ve biberiye.

Aralık ayında hangi meyveleri tüketmeliyiz?

Kışın gelmesiyle birlikte hastalıklarda artıyor. Hastalıklardan kurtulmak ve önlem almak için bol bol meyve tüketmeliyiz. Aralık ayında tüketmemiz gereken meyveler var.

Bu meyveler: Nar, ayva, greyfurt, kivi, greyfurt, portakal, mandalina, limon, elma, armut, muz, kivi, muşmula ve hurma.

Aralık ayında hangi balık türleri yenir?

Kış ayının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri kuşkusuzdur ki balık. Balık içerisinde omega 3 ilk kez almak üzere  A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum bulundurur. Bu yüzden balığı sofralarımızdan beceriksiz etmemeliyiz.

Aralık ayı boyunca tüketilmesi gerek balık türleri: Levrek, yengeç, pavurya.
 

Hangi balık hangi ayda tüketilmeli?

 

Aralık ayında hangi yemişler tüketilmeli? 

Aralık ayı denince akla ilk gelen yemiş elbette ama kestane oluyor. İster ocakta, ister fırında kestane yapabilirsiniz.
 

PembeNar Özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?