Gerçek aşka ulaşmanın 5 evresi

Gerçek aşka ulaşmanın 5 evresi

Meşhur psikologlardan Jed Diamond, 40 takvim klinik araştırmalarında insanların çoğunluğunun, doğrusu hayatlarının gerçek aşklarını buldukları sonucuna vardı. Peki bu kadar ayrılık neden oluyor? Sorun, insanların aşkın beş aşamasını birlikte tamamlayamamaları ve birçok zaman üçüncü aşamada takılıp kalmaları. İşte aşkın o 5 evresi.

1- Aşık Olmak

Abayı Yakmak, kendinizi sevinç hormonlarından oluşan bir bulut içerisinde yaşarken bulduğunuz aşamadır. Tüm arzularınızı ve umutlarınıza partnerinizin üzerine kurduğunuz zamandır. Partneriniz, çabucak sizin için ideal insan haline kazanç; gözünüzde hiçbir kusuru yoktur. Daima her dileğinizi yerine getirebileceğine, ağzından meydana çıkan her kelimenin doğruluğuna inanırsınız. Gerçek aşkın gücüne pek inanırsınız fakat hiçbir şüpheci ses durmanızı ve daha temkinli düşünmenizi sağlayamaz.

2- Çift edinmek

Bu aşamada, aşk, daha da güçlenir ve randevuların başarısı, zamanla yerini birlikte yaşamaya bırakır. Birbirinizi daha iyi tanımaya başlarsınız ve varlığınız, partnerinizin hayatının her yönünü etkilemeye başlar. Bir noktada, olur ya aylar ya da yıllar sonra, bu dönem, aranızdaki bağı güçlendiren çocukların varlığına da şahit olabilir. Kuşkusuz sizin için dürüst olan kişiyi bulduğunuza, ilişkinizin alın yazısı olduğuna inanırsınız.

3- Hüsran

Umutlarınızın suya düşmeye başladığı aşamadır bu. Duygularınızın, bir gün katiyen geri gelmeyecek şekilde değil olacağı izlenimini edinmeye başlarsınız. Artık eşiniz, sizin için en ince ayrıntısına kadar varsayım edilebilirdir; davranışları, çoğu açıdan sinirlerinize dokunur. Azıcık uzaklaşmak ve hatta kendinize sizin için içten birey olmadığını bildirmek istemeye başlarsınız. Bir sonraki adımda ise, enerjisi tekrar bir ilişkide, kendinize ve eşinize işkence etmenin anlamı olmadığını göz önünde bulundurmak istersiniz.

4- Gerçek, uzun soluklu aşka gelmek

Gözlerinizi kapar, isteksizliğinize karşın elinizden geleni yaparsanız, üçüncü evreyi aşıp bir sonrakine geçebilirsiniz. Zihniniz, erken aşamalarda partneriniz üzerinden yarattığı illüzyonların esaretinden kurtulmuştur bundan böyle. Önünüzdeki kişi, öncelikle hayal ettiğiniz, yarattığınız insan değildir artık; hakiki biridir. Kusurlarını kabul eder – daha da önemlisi – onları anlayabilirsiniz. Artık iyileşmenin ve bir sonraki aşamaya geçmenin zamanı gelmiştir.

5- Dünyayı değiştirmek için iki kişinin gücünü göstermek

Artık anlaşmazlıklarınızın üstesinden gelmeyi öğrendiğinize ve derin, enerjik, uzun vadeli bir senet bulabildiğinize kadar, daha da özgürleştirici bir sonuca varacaksınız – ikinizin, bu dünyada bir şeyler değiştirebilecek güce sahip olduğunuz sonucuna. Hayatı, yalnızca yaşamak olsun diye yaşamıyorsunuz; daha büyük bir niyet uğruna beraberlik içerisinde yaşıyorsunuz. Birlikte çalışıyor, birlikte yazıyor ya da bir şeyler üretiyor olabilirsiniz – herhangi bir şey olabilir. Önceki aşamaların her birini tamamlamış bir şekilde, yüzde 100 şüphesiz “hayatımın erkeği/kadını” diyebileceğiniz kişiyle bir tam olarak yapabileceğiniz herhangi bir şey.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?