Kalbi koruyan yiyecekler…

Kalbi koruyan yiyecekler…

Çin’ideki Soochow Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı egzersiz, peynirin yürek sağlığı üstünde olumlu etkileri olduğunu gösterdi. Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, günde 40 gramlık bir tutam peynir tüketiminin kalp krizi ve inme riskini yüzde 14 oranında azalttığını belirtti. Araştırma ayrıca, Fransız paradoksu olarak aşina doymuş yağ bakımından varlıklı peynir tüketiminin pozitif olduğu Fransızların kalp hastalıklarına yakalanma oranının neden az olduğunu da ortaya koydu.

FENA KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Daha önce yapılmış araştırmaların analiziyle gerçekleştirilen çalışma, doğmuş yağ bakımından varlıklı olan peynirin iyi kolestrol oranını yükseltiği fena kolestrol oranını ise düşürdüğünü gösterdi. Peynirin yürek üzerindeki yararını araştıran uzmanlar, bunun nedeninin peynirin kalsiyum bakımından zengin bir beslenme olması olarak belirledi. bununla birlikte, peynir içerisindeki doğal asidin arterlerin tıkanmasını önlemeye tezgâhtar olduğu da gözlemlendi.

Avrupa Gıda Dergisinde yayınlanan çalışmada da ‘ dolu yağ asitleri içeren peynirin potansiyel olarak yardımcı gıda maddeleri içerdiği’ de belirtildi. Reading Üniversitesi’nden gıda profesörü Ian Givens ise ahali aralarında süt ürünlerinin sağlığa negatif etkileri olduğu düşüncesinin oldukça hatalı bir inanç olduğunu belirterek bunun büyük bir kusur olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?