Rahim Kısalığı Niçin Olur?

Rahim Kısalığı Niçin Olur?

Gebeliğin 22. ve 24. haftalarında yaşanan bebek kayıplarının, erken doğum olmasının başta gelen sebeplerinden biri rahim kısalığı veya rahim yetersizliğidir. Peki, rahim kısalığının nedenleri nelerdir, rahim yetersizliği niçin olur?

Rahim kısalığı gebelerde düşük veya erken doğuma yol açabilen bir sorundur. Bebeğin hangi hafta doğduğuna tabi olarak ve erken doğum yapılan hastanenin bebek yoğun bakım ünitesi bulunup bulunmaması bebeğin yaşama şansını belirler. Rahim kısalığı nedenleri nelerdir merak edenler için açıkladık.

Gebeliğin birincil 5-6. aylarında hafif kanlı akış ve dolgunluk duygusal ile hastaneye başvuran hamileliğin büyük bir çoğunluğunda erken doğum gözlenir. Acı olan ise, bebeğin yaşama tutunamamasıdır. Tıp artık eskiye nazaran fazla daha ilerlemiş durumunda olduğundan, bebeğin hayatta kalması için bütün gerekenler yerine getirecektir.

Rahim Kısalığı / Rahim Yetersizliği

Rahim ağzı normalde 5 cm uzunluğua sahiptir. Rahmin keza dışa keza de içe (vajinaya) açıklann bölümleri vardır. İçe açılan bölümü kapalı ve birkaç milimetre çapındadır. Dışa açılan bölüm ise gebeliğin ilerlemesiyle birlikte açılmaya başlar ve maksimum 3-4 mm ’e dek açılır. Doğuma yakın ise keza iç birim keza de dış bölüm açılmaya başlar.

Rahim ağzı yetersizliği ya da kısalığı doğuştan olabilir. Daha Sonra geçirilen bir takım cerrahi operasyonlarda rahim ağzı kısalığına ya da rahim ağzının özelliğinin kaybetmesine niçin olur. Sonradan husule gelen rahim ağzı yetersizliği nedeni başında geçirilen operasyonlar gelir. Zor doğumlarda sonradan kadınlarda rahim ağzı yetersizliğine neden olabilir.

Rahim ağzı kısalığı ve yetersizliği öteki nedenleri;

  • Gebeliğin 2. trimester döneminde daha önce yapılan sebebi meçhul düşükler
  • Rahim boynu üzerine uygulanan leep işlemi ya da biopsi
  • Anneniz size hamileyken DES ilacı kullanması (DES ilacı düşük yapılmasını engellemek amacıyla daha önceleri kullanılırdı, oysa bebeklerde üreme yolu sorunlarına yol açtığı için artık yasaklandı.)
  • Kürtaj geçirme

Rahim Kısalığı Niçin Olur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?